Respuesta :

Answer:

She paid $67692.31 for the house originally.

Step-by-step explanation:

Let the initial cost of the house be [tex]x[/tex] dollars.

Given:

Selling price of the house (S.P) = $88000

Profit made = 30% of 'x' = [tex]0.30x[/tex]

We know that,

Profit = Selling Price - Original price

[tex]0.30x = 88000 - x[/tex]

Adding [tex]x[/tex] on both sides, we get:

[tex]0.30x+x = 88000\\\\1.3x=88000[/tex]

Dividing both sides by 1.3, we get:

[tex]x = 88000/1.3\\\\x = \$ 67692.307[/tex]

Rounding to 2 decimal places, we get:

[tex]x=\$67692.31[/tex]

Therefore, she paid $67692.31 for the house originally.

ACCESS MORE
EDU ACCESS