contestada

Calculate the number of iron atoms in a sample of iron(III) oxide . Be sure your answer has a unit symbol if necessary, and round it to significant digits.

Respuesta :

Answer:

[tex]atoms\ Fe=6.03x10^{24}atoms[/tex]

Explanation:

Hello!

In this case, since the mass of iron (III) oxide is missing we use 80.0 g as found on similar problems. In such a way, since iron (III) molar mass is 159.70 g/mol, one mole of iron (III) oxide has two moles of iron (subscript) and one mole of atoms of iron have 6.022x10²³ atoms (Avogadro's number), the correct number of atoms in such sample is:

[tex]atoms \ Fe=80.0gFe_2O_3*\frac{1molFe_2O_3}{159.70gFe_2O_3}*\frac{2molFe}{1molFe_2O_3}*\frac{6.022x10^{23}atoms}{1molFe} \\\\atoms\ Fe=6.03x10^{24}atoms[/tex]

Which is shown with three significant figures as 80.0 g has three as well.

Best regards!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico