Answer:
Explanation:
Step one:
given
Force F= 210N
mass m= 1600kg
velocity v=5500m/s
Step two
Required is the radius r
the expression for the force is
[tex]F_c = \frac{mv^2}{r}[/tex]
substitute
210=1600*5500^2/r
cross multiply we have
210r=48400000000
divide both side by 210
r=230476190.476m
r=230476.19km