Answer:
The acceleration is 2.9m/s^2
Step-by-step explanation:
Given
[tex]Initial\ Speed\ (u) = 6m/s[/tex]
[tex]Final\ Speed\ (v) = 35m/s[/tex]
[tex]Time\ (t) = 10s[/tex]
Required
Determine the acceleration
This question will be answered using Newton's first equation of motion.
[tex]v = u + at[/tex]
Substitute values for v, u and t
[tex]35 = 6 + 10 * a[/tex]
[tex]35 = 6 + 10 a[/tex]
Collect Like Terms
[tex]10a = 35-6[/tex]
[tex]10a = 29[/tex]
Solve for a
[tex]a = 29/10[/tex]
[tex]a = 2.9[/tex]
Hence, the acceleration is 2.9m/s^2