Answer:
599.245km/hr
Explanation:
A plane is heading due west and climbing at the rate of 80 km/hr. If its airspeed is 540 km/hr and there is a wind blowing 80 km/hr to the northwest, what is the ground speed of the plane?
We solve the above question using vectors
In vector form Air speed is -540i + 0j Wind speed is (-80/√2)i + (80/√2)j
Vector notation wind speed is given as: -56.5685 i + 56.5685j
The vector for the ground speed of the plane =
-540i + 0j -56.5685i + 56.5685j
= -596.56854249i + 56.5685j
The the ground speed of the plane √[(596.56854249)² + (56.5685)²]
= √359094.021081 km/hr
= 599.24454197 km/hr
Approximately
= 599.245km/hr