3. If the bus stop is 0.68 km down the street from the museum and it takes

you 9.5 min to walk north from the bus stop to the museum entrance,

what is your average velocity?

Respuesta :

Answer:

0.07km/min

Explanation:

Step one:

given data

distance between museum and bus top= 0.68km

time taken to walk from the bus stop to the museum = 9.5min

Required

The average velocity is defined as the rate at which you are moving

The expression for the average velocity is

Average velocity = distance/time taken

Average velocity= 0.68km/9.5

Average velocity= 0.07km/min

Hence your average velocity is  0.07km/min

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico