Calculating the Velocity of a Wave Quick Check What is the speed of a wave that has a frequency of 173 Hz and a wavelength of 2.59 meters? Express your answer to the nearest whole number. m/s I need answers ​

Respuesta :

Answer:

448m/s

Explanation:

The speed of the wave with a given wavelength and frequency can be calculated using the formula:

λ = v/f

Where;

λ = wavelength (m)

v = speed of wave (m/s)

f = frequency of wave (Hz)

In this question, λ = 2.59 metres, f = 173 Hz, v = ?

λ = v/f

v = λ × f

v = 2.59 × 173

v = 448.07m/s

To the nearest whole number, 448.07 can be written as 448

Hence, the speed of the wave (v) is 448m/s.

Answer:

What is the speed of a wave that has a frequency of 173 Hz and a wavelength of 2.59 meters? Express your answer to the nearest whole number.

448

 m/s

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico