A single phase inductive load draws 10 MW at 0.6 power factor lagging. Draw the power triangle and determine the reactive power of a capacitor to be connected in parallel with the load to raise the power factor to 0.85.

Respuesta :

Answer: attached below is the power triangles

7.13589 MVAR

Explanation:

Power ( P1 ) = 10 MW

power factor ( cos ∅ ) = 0.6 lagging

New power factor = 0.85

Calculate the reactive power of a capacitor to be connected in parallel

Cos ∅ = 0.6

therefore ∅ = 53.13°

S = P1 / cos ∅ = 16.67 MVA

Q1 = S ( sin ∅ ) = 13.33 MVAR  ( reactive power before capacitor was connected in parallel )

note : the connection of a capacitor in parallel will cause a change in power factor and reactive power while the active power will be unchanged i.e. p1 = p2

cos ∅2 = 0.85 ( new power factor )

hence ∅2 =  31.78°

Qsh ( reactive power when power factor is raised to 0.85 )

= P1 ( tan∅1 - tan∅2 )

= 10 ( 1.333 - 0.6197 )

= 7.13589 MVAR

Ver imagen batolisis
ACCESS MORE
EDU ACCESS