Answer:
k=320N/m
Explanation:
Step one:
given data
Let the initial/equilibrum position be x
mass m1= 0.2kg
F1= 0.2*10= 2N
elongation e= 9.5cm= 0.095m
mass m2=1kg
F2=1*10= 10N
elongation e= 12cm= 0.12m
Step two:
From Hooke's law, which states that provided the elastic limits of a material is not exceeded the extention e is proportional to applied Force F
F=ke
2=k(0.095-a)
2=0.095k-ka----------1
10=k(0.12-a)
10=0.12k-ka----------2
solving equation 1 and 2 simultaneously
10=0.12k-ka----------2
- 2=0.095k-ka----------1
8=0.025k-0
divide both side by 0.025
k=8/0.025
k=320N/m