Answer: B. last year but not this year
Explanation:
Last Year
Private savings + Public savings = Investment
70 + Public = 50
Public saving = 50 - 70
= -$20 billion
Public saving refers to a budget surplus because it means that the Government gets to save the amount of its revenue that it did not spend.
If Public saving is negative then there was a BUDGET DEFICIT.
This year
Budget surplus (deficit) = Government Revenue - Expenditure and transfer payments
= 100 - 70 - 20
= $10 billion
This year has a budget surplus.