The correct format of the question is
After an accident, police can use the formula [tex]v=2\sqrt{5L }[/tex] to estimate the speed, v, in miles per hour, that a car was traveling by measuring the length of the skid marks, L, in feet. Estimate the speed of a car that left skid marks 118 ft long. If the posted speed limit is 45 mi/h, was the car speeding? The speed of a car that left skid marks 118 ft long was about nothing mi/h.
Answer:
48.6mi/h, Yes the car was speeding.
Step-by-step explanation:
The speed of the car is given by [tex]v=2\sqrt{5L }[/tex]
Skid length (L) = 118ft
V= [tex]2\sqrt{5*118}[/tex]
= 2 [tex]\sqrt{590}[/tex]
= 2*24.3
V = 48.6mi/h
Since the speed limit is 45mi/h and the velocity of this driver is 48.6mi/h it is clear that was speeding by 3.6mi/h over speed limit.