Respuesta :

Neetoo

Answer:

0.375 g/mL

Explanation:

Given data:

Volume occupy by wood = 200 mL

Mass of wood = 75 g

Density of wood = ?

Solution:

Formula:

d = m/v

by putting values,

d = 75 g/ 200 mL

d = 0.375 g/mL

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico