Two asteroids with masses 5.34 x 103 kg and 2.06 x 104 kg are separated by a distance of 5,000 m. What is the gravitational force between the asteroids? Newton's law of gravitation is F gravity Gmim. The gravitational constant Gis 6.67 x 10-11 N-m²/kg2. A. 400N B. 1.24 x 1032 N C. 1.47 x 10-6 N D. 2.93 x 10-10 N​

Respuesta :

Answer:

[tex]F=2.93\cdot 10^{-10}~N[/tex]

Explanation:

Newton’s Law of Universal Gravitation

Objects attract each other with a force that is proportional to their masses and inversely proportional to the square of the distance.

[tex]\displaystyle F=G{\frac {m_{1}m_{2}}{r^{2}}}[/tex]

Where:

m1 = mass of object 1

m2 = mass of object 2

r     = distance between the objects' center of masses

G   = gravitational constant: [tex]6.67\cdot 10^{-11}~Nw*m^2/Kg^2[/tex]

The asteroids have masses of [tex]m1=5.34\cdot 10^{3}~Kg[/tex] and [tex]m2=2.06\cdot 10^{4}~Kg[/tex] and are separated by r=5,000 m.

Calculating the gravitational force:

[tex]\displaystyle F=6.67\cdot 10^{-11}~Nw*m^2/Kg^2~{\frac {5.34\cdot 10^{3}~Kg \cdot2.06\cdot 10^{4}~Kg}{5,000^{2}}}[/tex]

Calculating:

[tex]\mathbf{F=2.93\cdot 10^{-10}~N}[/tex]

Answer:

D. 2.93 x 10-10 N​

Explanation:

Answer got deleted? Dont delete my answer 'katie'

btw got it right

ACCESS MORE
EDU ACCESS