karensolis96
karensolis96 karensolis96
  • 27-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 2 pounds of grapes cost $6. 1 pound cost $3. How many pounds will equal $1?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-11-2020

Answer:

.5 pounds I believe

Step-by-step explanation:

I hope this helps!!!

Answer Link
weloveliberty weloveliberty
  • 27-11-2020
If 2 pounds = $6
And 1 pound = $3

1/3 of a pound would =$1
Answer Link

Otras preguntas

Un depósito se llena de agua a diario para dar de beber a los animales de una granja. Según requerimiento se sacaron 3/8 del agua del depósito para darles a los
write 5 in the form of a/b using integers to show it as a rational number
Why should managers invest any excess cash
Help please I’m not sure how to solve it
cuando ______nino sonaba muchoessomoserason​
Which of these best describe the perceived body image of a person suffering from anorexia nervosa? A.accurate B.Healthy C.normal D.overweight
Keeping in mind the life cycle of bacteriophages, consider the following problem: During the reproductive cycle of a temperate bacteriophage, the viral DNA inse
What must be done to each side of the equation to find the value of n? 4/5 n = 20 A) divide by 5/4 B) divide by 4/5 C) multiply by 5/4 D) multiply
Look at picture please help !!!
how do you say i was born in germany and i like roman noodles and anime in german