Respuesta :

Answer:

823.2 J

Explanation:

PE = mgh

= (7 kg) (9.8 m/s^2) (12 m)

= 823.2 J

Answer:

Required Answer:-

Mass=m=7kg

Height=h=12m

Gravitational force=g=10m/s^2

  • As we know that

[tex]{\boxed{\sf Potential\:energy{}_{(P.E)}=mgh}}[/tex]

  • Substitute the values

[tex]{:}\longmapsto [/tex][tex]\sf P.E=7×12×10 [/tex]

[tex]{:}\longmapsto [/tex][tex]\sf P.E=84×10[/tex]

[tex]{:}\longmapsto [/tex][tex]\sf Potential\:energy=840Joule [/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico