Answer: 2596 bonds
Explanation:
The following information can be gotten from the question:
Coupon rate = 8.0%
Face value = 1000
Year to maturity = 10
NPER = 20
PMT = Face value × Coupon rate / 2 =(1000 × 0.08) / 2 = 80/2 = 40
Yield = 12%
Rate = Yield / 2 = 12% / 2 = 6%
We then calculate the net proceeds which will be:
= PV(rate, NPER, PMT, FV)
= PV(6%, 20, 40, 1000)
= $770.60
We should note that the amount that needed to be raised is $2,000,000. Therefore, the bond that will be needed to be sold will be:
= $2,000,000 / 770.60
= 2596 bonds