krisheeee
contestada

A bus starts to move from rest. If its velocity becomes 90 km per hour after 8 s, calculate its acceleration. ​

Respuesta :

Answer:

4.05*10^7m/s^2

Explanation:

v1=0

v2=90*1000*3600=324000000

t=8

a= (v1 -v2)/t

P.T.Vs,

a=(0-324000000)/8      90*1000 ,90000*3600

as they r talking about km per hour so kilo is = 1000 and hour=min*sec

1hour-60min and 1min=60sec  so 60*60=3600 so simply we have to multiply 90 with 1000 and then with 3600.formula a=(v1 -v2)/t

a=40500000m/s^2 or

a=4.05*10^7m/s^2

ACCESS MORE
EDU ACCESS