In the final stages of production, a pharmaceutical is sterilized by heating it from 25 to 75°C as it moves at 0.2 m/s through a straight thin-walled stainless steel tube of 12.7-mm diameter. A uniform heat flux is maintained by an electric resistance heater wrapped around the outer surface of the tube. If the tube is 10 m long, what is the required heat flux?

Respuesta :

Answer:

The required heat flux = 12682.268 W/m²

Explanation:

From the given information:

The initial = 25°C

The final = 75°C

The volume of the fluid = 0.2 m/s

The diameter of the steel tube = 12.7 mm = 0.0127 m

The fluid properties for density [tex]\rho[/tex] = 1000 kg/m³

The mass flow rate of the fluid can be calculated as:

[tex]m = pAV[/tex]

[tex]m = \rho \dfrac{\pi}{4}D^2V[/tex]

[tex]m = 1000 \times \dfrac{\pi}{4} \times ( 0.0127)^2 \times 0.2[/tex]

[tex]m = 0.0253 \ kg/s[/tex]

To estimate the amount of the heat by using the expression:

[tex]q = mc_p(T_{final}-T_{initial})[/tex]

q = 0.0253 × 4000(75-25)

q = 101.2 (50)

q = 5060 W

Finally, the required heat of the flux is determined by using the formula:

[tex]q" = \dfrac{q}{A_s}[/tex]

[tex]q" = \dfrac{q}{\pi D L}[/tex]

[tex]q" = \dfrac{5060}{\pi \times 0.0127 \times 10}[/tex]

q" =  12682.268 W/m²

The required heat flux = 12682.268 W/m²

ACCESS MORE
EDU ACCESS