In a CS amplifier, the resistance of the signal source Rsig = 100 kQ, amplifier input resistance (which is due to the biasing network) Rin = 100kQ, Cgs = 1 pF, Cgd = 0.2 pF, gm = 5 mA/V, ro = 25 kΩ, and RL = 20 kΩ. Determine the expected 3-dB cutoff frequency.

Respuesta :

Answer:

406.140 KHz

Explanation:

Given data:

Rsig = 100 kΩ

Rin = 100kΩ

Cgs = 1 pF,

Cgd = 0.2 pF,  and   etc.

Determine the expected 3-dB cutoff frequency

first find the CM miller capacitance

CM = ( 1 + gm*ro || RL )( Cgd )

     = ( 1 + 5*10^-3 * 25 || 20 ) ( 0.2 )

     = ( 11.311 ) pF

now we apply open time constant method to determine the cutoff frequency

Th = 1 / Fh

hence : Fh = 1 / Th = [tex]\frac{1}{(Rsig +Rin) (Cm + Cgs )}[/tex]

                               = [tex]\frac{1}{( 200*10^3 ) ( 12.311 * 10^{-12} )}[/tex] =  406.140 KHz

ACCESS MORE
EDU ACCESS