Melanie rides her bike. The circumference of her bike tire is 2.8 m, and the tire revolves 1.5 times per second. What is the distance Melanie rides in 100 seconds?

Respuesta :

Answer:

420 m

Step-by-step explanation:

The distance travelled in 1 second:

2.8 m * 1.5 revolves

= 2.8 * 1.5

= 4.2 m

Distance travelled in 100 seconds:

4.2 m * 100

= 420 m

Hope this helped!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico