DuckieR11
contestada

(NEED HELP ASAP)
In a lab investigation one group of students (group a) measures the speed of a 0.1 toy car to be 2.5 m/s at the bottom of a ramp another group of students (group b) measures the speed of the car to be 3 m/s at the bottom of the ramp the cars starting position at the top of the ramp is 1 m high.

a. what is the potential energy of the car at the beginning of the experiment before it's speed is measured?

b. Calculate the kinetic energy of the car for group a.

C. Calculate the kinetic energy for the car for group b.

Respuesta :

Answer:

a = 0.98J

Explanation:

PE = mgh

PE = 0.1 x 9.8 x 1

PE = 0.98J

(a) The potential energy of the car at the beginning of the experiment is 9.8(m) J.

(b) The kinetic energy of the car for group a is 3.125(m) J.

(c) The kinetic energy of the car for group b is 4.5(m) J.

Potential energy of the car at the beginning of the experiment

The potential energy of the car is calculated as follows;

P.E = mgh

where;

  • m is mass of the car
  • g is accleration due to gravity
  • h is height of the car

P.E = m x 9.8 x 1

P.E = 9.8(m) J

Kinetic energy of the car for group a

K.E = ¹/₂mv²

K.E = ¹/₂ x m x (2.5)²

K.E = 3.125(m) J

Kinetic energy of the car for group b

K.E = ¹/₂mv²

K.E = ¹/₂ x m x (3)²

K.E = 4.5(m) J

Learn more about kinetic energy here:https://brainly.com/question/25959744

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS