Answer:82. Since you have a distance and a force, then the easiest principle to use is energy, i.e. work.
The work done by friction is F * d. This work cancels out the kinetic energy of the stone (1/2)mv^2
Fd = (1/2)mv^2
F = (1/2)mv^2/d.
Plug in m = 20 kg, v = 3 m/sec, d = 40 m.
83. With more mass, the kinetic energy is higher now. The work needed is higher. W = F * d and F is the same.
Explanation:Hope I helped :)