Answer:
1.67 hours
Step-by-step explanation:
Let the original speed of Jonathan = [tex]x[/tex] units/hr
Let the original time taken by Jonathan = [tex]y[/tex] hours
Let the distance = [tex]D[/tex] units
Formula for distance is given as:
[tex]Distance = Speed \times Time[/tex]
Given that half the distance is covered by original speed.
[tex]\Rightarrow \dfrac{D}{2} = \dfrac{x}{2}\times \dfrac{y}{2}\\\Rightarrow D = \dfrac{xy}{2} ..... (1)[/tex]
Half the distance is covered by increasing the rate by 25%.
i.e. increased speed:
[tex]\dfrac{5}{4}x\ units/hr[/tex]
Hence, Time taken:
[tex]\dfrac{y}{2}-\dfrac{1}{2}[/tex]
Distance traveled is half of the total distance:
[tex]\Rightarrow \dfrac{D}{2} = \dfrac{5x}{4}\times (\dfrac{y}{2}-\dfrac{1}{2})\\\Rightarrow D = \dfrac{5x}{2}\times (\dfrac{y}{2}-\dfrac{1}{2}) .... (2)[/tex]
Dividing (1) by (2):
[tex]\dfrac{xy\times 4}{2\times 5x(y-1)} = 1\\\Rightarrow 2y=5y-5\\\Rightarrow 3y=5\\\Rightarrow y =1.67\ hours[/tex]