Answer:
The instantaneous velocity at time 3 sec is 8 (no units specified).
Explanation:
Instantaneous Velocity
The instantaneous velocity of an object is the derivative of the distance function with respect to time.
The distance is given by the function:
[tex]x(t)=2t^2 - 4t[/tex]
Now we compute the instantaneous velocity function by taking the derivative of x:
[tex]\displaystyle v(t) = \frac{dx}{dt}[/tex]
[tex]\displaystyle v(t) = \frac{d(2t^2 - 4t)}{dt}[/tex]
[tex]v(t) =4t -4[/tex]
Now evaluate the velocity for t=3 sec:
[tex]v(3) =4(3) -4[/tex]
[tex]v(3) =12 -4 = 8[/tex]
The instantaneous velocity at time 3 sec is 8 (no units specified).