Respuesta :

Answer:

23.61m/s

Explanation:

Km/hr is a unit of expressing the speed of a body. Speed is the rate of change of distance with time. Also, the same unit is applicable for expressing the velocity of a body. But to find the velocity, we must emphasize the direction of motion of the body.

Given parameter:

        85km/hr to cm/s

 Note:

         1000m  =1km

          3600s  = 1hr

 So;

      85 x

Cancelling out km and hr;

  =    85 x 0.278m/s

= 23.61m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico