Suppose (ideally) a hammer claw moves a distance of 0.10 meters to remove a nail. If a resistance force of 1500 N is exerted by the claw, and you move the handle of the hammer 0.5 meters, what is the effort force?

Respuesta :

Answer:

7500 N

Step-by-step explanation:

Given that,

A hammer claw moves a distance of 0.10 meters to remove a nail.

Resistance force, F = 1500 N

The person move the handle of the hammer 0.5 m

We need to find the effort force. Let it is F'. The mechanical advantage is given by :

[tex]m=\dfrac{effort}{resistance}=\dfrac{d_i}{d_o}[/tex]

Where [tex]d_i\ \text{and}\ d_o[/tex] are input and output distance respectively.

[tex]m=\dfrac{F'}{F}=\dfrac{0.1}{0.5}\\\\\dfrac{1500}{F}=\dfrac{0.1}{0.5}\\\\\dfrac{1500}{F}=0.2\\\\F=7500\ N[/tex]

So, the effort force is 7500 N.

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico