Respuesta :
Answer:
cost of one orange is 20.
Step-by-step explanation:
plz mark brainliest

This is a system of equations in 2 variables.
Let x = price for one orange.
Let y = price for one pineapple.
3x + 2y = 360
5x + 3y = 550
Take it from here.
Answer:
cost of one orange is 20.
Step-by-step explanation:
plz mark brainliest
This is a system of equations in 2 variables.
Let x = price for one orange.
Let y = price for one pineapple.
3x + 2y = 360
5x + 3y = 550
Take it from here.