contestada

a current of 200mA through a conductor converts 40 joules of electrical energy into heat in 30 seconds determine the potential drop across the conductor

Respuesta :

Answer:

V = 6.65 [volt]

Explanation:

We must first find the power generated, power is defined as the amount of energy consumed or generated in a given time.

[tex]P=\frac{E}{t}[/tex]

where:

P = power [w]

E = energy = 40 [J]

t = time = 30 [s]

[tex]P =40/30\\P = 1.33[w][/tex]

Now we can calculate the voltage or potential drop by means of the power, the power is calculated by means of the product of the voltage by the current.

[tex]P =V*I[/tex]

where:

V = voltage [volts]

I = current = 200mA = 0.2 [A]

[tex]V = P/I\\V = 1.33/0.2\\V = 6.65 [Volt][/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS