Answer:
At 43.2°.
Step-by-step explanation:
To find the angle we need to use the following equation:
[tex] d*sin(\theta) = m\lambda [/tex]
Where:
d: is the separation of the grating
m: is the order of the maximum
λ: is the wavelength
θ: is the angle
At the first-order maximum (m=1) at 20.0 degrees we have:
[tex] \frac{\lambda}{d} = \frac{sin(\theta)}{m} = \frac{sin(20.0)}{1} = 0.342 [/tex]
Now, to produce a second-order maximum (m=2) the angle must be:
[tex] sin(\theta) = \frac{\lambda}{d}*m [/tex]
[tex] \theta = arcsin(\frac{\lambda}{d}*m) = arcsin(0.342*2) = 43.2 ^{\circ} [/tex]
Therefore, the diffraction grating will produce a second-order maximum for the light at 43.2°.
I hope it helps you!