Your class collected money to buy turkeys and hams for
the local food shelter. After the collection, your class
had exactly enough money to buy 11 hams and 9
turkeys. If you raised a total of $316, and each turkey
cost $18, how much is one ham?

Respuesta :

Answer: $14.00

Step-by-step explanation:

9 turkeys costed a total amount of  $162.00

We need to subtract that from the total cost, $316.00, to find out how much money was spent on 11 hams.

316 - 162 = 154

So, 11 hams costed 154.

We then need to find the unit rate of 11 turkeys for 154 dollars.

To do that, we must divide 154 ÷ 11

That gives us 14.

Therefore, your answer is: $14.00 per ham.

ACCESS MORE