Answer: $14.00
Step-by-step explanation:
9 turkeys costed a total amount of $162.00
We need to subtract that from the total cost, $316.00, to find out how much money was spent on 11 hams.
316 - 162 = 154
So, 11 hams costed 154.
We then need to find the unit rate of 11 turkeys for 154 dollars.
To do that, we must divide 154 ÷ 11
That gives us 14.
Therefore, your answer is: $14.00 per ham.