kashardennis89
kashardennis89 kashardennis89
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

The price for four pounds of peanut butter fudge is $11.20 The price for six pounds of chocolate bark is $16.80 Which item is more expensive?​

Respuesta :

xX27ninja72Xx
xX27ninja72Xx xX27ninja72Xx
  • 20-11-2020

Answer:

They are the same price

Step-by-step explanation:

Price per pound for peanut butter fudge

=11.20 ÷ 4

=$2.80

Peice per pound for chocolate bark

=16.80 ÷ 6

=$2.80

Answer Link

Otras preguntas

What types of teeth are needed for crushing and grinding?
Convot the following biliary number into decimal form using any method ? (1010.100)2
Insulin is secreted by the
Muscle that extends, adducts, and rotates arm medially.
The opening of Na+ voltage-gated channels is associated with which of the following? A. repolarization B. hyperpolarization C. depolarization D. inhibition p
A strong base (caustic or alkali) is added to oils to test for: b. entrained air a)- alkalinity b)- acidity c)- contamination. d)- stability
How many joules of heat are required to heat 116.4 grams of room temperature water (22°C) to the boiling point?Answer:​
Consider the region bounded by the curves 2. y = 3 + x , y = 3, and x = 2. Find the volume of the solid obtained by rotating this region about the axis y = 3.
Kroger, a grocery store chain, sells thousands of products from hundreds of different producers that are shipped through a variety of shipping companies and sto
The 1H NMR spectrum of chloroethane (CH3CH2Cl) recorded on a 500 MHz NMR spectrometer consists of signals at chemical shifts of 1.48 ppm and 3.57 ppm. Calculate