If 3 kilograms of flour costs $4.86 What is the cost of 1 kilogram of flour?
Plzz I need help!!!!! I will give brainiest you show me how

Respuesta :

Divide the cost of 3 kg by 3kg to get the cost of 1 kg:

4.86 / 3 = 1.62

It cost $1.62 for 1 kg.

Answer:

brains zombies chicken nuggets

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE