Answer:
1 pound of avocado costs $1.8
Step-by-step explanation:
Allow me to rewrite your question for a better understanding and hope it ill fit the original one:
The double number line shows that 5 pounds of avocados cost $9. Based on the ratio shown in the double number line, what is the cost for 1 pound of avocados?
Here is my answer:
Given that:
5 pounds avocados = $9
They want to find out:
cost of 1 pound of avocado
So we use division to solve this problem:
$9:5 pounds = $1.8/pound or:
1 pound of avocado costs $1.8
Hope it will find you well
Thank you.
can i get brainliest by any chance i need 2 more