The double number line shows that 555 pounds of avocados cost \$9$9dollar sign, 9.



Based on the ratio shown in the double number line, what is the cost for 111 pound of avocados?

Respuesta :

Answer:

1 pound of avocado costs $1.8

Step-by-step explanation:

Allow me to rewrite your question for a better understanding and hope it ill fit the original one:

The double number line shows that 5 pounds of avocados cost $9. Based on the ratio shown in the double number line, what is the cost for 1 pound of avocados?

Here is my answer:

Given that:

5 pounds avocados = $9

They want to find out:

cost of 1 pound of avocado

So we use division to solve this problem:

$9:5 pounds = $1.8/pound or:

1 pound of avocado costs $1.8

Hope it will find you well

Thank you.

can i get brainliest by any chance i need 2 more

ACCESS MORE