Answer:
the amount of each deposit is $45,555
Step-by-step explanation:
The computation of the each deposit is shown below:
Given that
Future value be $20,000
Time period = 15 × 2 = 30
And, the rate = 5% ÷ 2 = 2.5%
Now the formula is as follows
= (Future value × rate of interest) ÷ (1 + rate of interest)^time period - 1
= ($20,000 × 2.5) ÷ (1 + 0.025)^30 - 1
= $50,000 ÷ 1.0975675791
= $45,555
Hence, the amount of each deposit is $45,555