A one-gallon can of paint costs $9.92. A five-gallon can of paint costs $43.29. How much will someone save if they buy the five-gallon can rather than five one-gallon cans?

Respuesta :

Answer:

You save $6.31.

Step-by-step explanation:

For this we need to find the unit price. To do that we take the cost/unit(in this case gallon

For the one gallon can we'll do 9.92/1 =9.92.

The unit price for the one gallon is $9.92 per gallon.

For the 5 gallon we'll do 43.29/5 = 8.66

The unit price for the five gallon is $8.66.

So we'll subtract 5•(9.92)-5•(8.66) =49.6-43.29= $6.31.

You save $6.31.

Hope this helps! If you have any questions on how I got my answer feel free to ask. Stay safe!

ACCESS MORE