Respuesta :

Answer:

Hebrew National since the cost is only 0.73

Step-by-step explanation:

First we need to identify the cost of each hotdog for each brand. I'll go by in order.

Ball Park:

We know that it cost $6.95 and it's 8 dogs for each one. Meaning all we have to do is divide the price by the amount of hot dogs.

"Price/Hotdogs per package"

In order

6.95/8=0.86875 or 0.87

8.20/10=0.82

7.35/8=0.91875 or 0.92

17.50/24=0.7291666 or 0.73

Since we're dealing with currency we would most likely round it by the nearest hundredth so the true answer would be $0.87.

Use this formula that I made for this question for any other questions.

ACCESS MORE