PLEASE HELP ME ON NUMBER 5
![PLEASE HELP ME ON NUMBER 5 class=](https://us-static.z-dn.net/files/dc9/273cd2d7b4e5a904f717378ccd4fd9f9.png)
Answer:
Hebrew National since the cost is only 0.73
Step-by-step explanation:
First we need to identify the cost of each hotdog for each brand. I'll go by in order.
Ball Park:
We know that it cost $6.95 and it's 8 dogs for each one. Meaning all we have to do is divide the price by the amount of hot dogs.
"Price/Hotdogs per package"
In order
6.95/8=0.86875 or 0.87
8.20/10=0.82
7.35/8=0.91875 or 0.92
17.50/24=0.7291666 or 0.73
Since we're dealing with currency we would most likely round it by the nearest hundredth so the true answer would be $0.87.
Use this formula that I made for this question for any other questions.