Miss Tay paid a total of $14.00 for 5 mangoes and 8 oranges. Each mango cost $1.50 more than an orange. Find the cost of each mango and each orange.

Respuesta :

Answer:

$2.80

Step-by-step explanation:

14.00 for 5 mangos and 8 oranges

14/5=2.8 for each mango

2.8+1.50=4.30

ACCESS MORE