3022361
contestada

You were paid $8 per hour to babysit last Saturday for 5 hours. You also mow lawns for $15 per lawn. You mowed 4 lawns this month. You spent a total of $5 in gas for the lawnmower this month. On your way home from babysitting, you spent $2.75 to buy yourself a snack. You want to buy a video game console that costs $100. Did you make enough this month to buy it?