422627
contestada

Veronica bought 20 bags of candy for a school dance. The first 5 bags cost $1.79 each. The rest of the bags cost $1.19 each. How much did Veronica spend on candy?

Respuesta :

Answer:

$26.80

Step-by-step explanation:

multiply 1.79 by 5 and you get 8.95

multiply 1.19 by 15 now because there are 15 uncounted bags left and you get 17.85

add together and you get 26.8. she spent 26.8 dollars on candy

ACCESS MORE