Answer:
It will cost Jane $21.00
Step-by-step explanation:
As, cost of 1 chocolate = x
The cost of 1 packet of chips = $3 + x
So no. Of 2 chocolate bars = x + x = 2x
And no. Of packet of chips = ($3+x) + ($3+x) + ($3+x) = 3(3+x) = 9+3x
So now = cost Of chocolate + cost of chips = $19
So = 2x + 9+3x = 9 + 5x
So 9 + 5x = $19
So 5x = $19 - 9 = $10
So 5x =10
x = 10/5
x = 2
So cost of 2 chocolate = 2x = 2($2) = $4
And 3 chip packet = 9+3x = 9+3($2) = 9+6 =$15
So now total = $4 + $15 = $19
Now for John = 2 chocolates and 3 packets of chips = $19
Now for Jane she has 3 chocolates and 3 packets of chips, so she has one more chocolate amd now we know that 1 chocolate = $2
So we will just add one more chocolate
So Jane will pay = $ 19 + $2 = $21
So it will cost Jane = $21:00