John spent $19.00 at the tuck shop. He bought 2 chocolate bars and 3 packets of
chips. The amount he spent on chips was $3.00 greater than the amount he
spent on chocolate. Jane wants to buy 3 chocolate bars and 3 packets of chips.
How much will it cost her?

Respuesta :

Answer:

It will cost Jane $21.00

Step-by-step explanation:

As, cost of 1 chocolate = x

The cost of 1 packet of chips = $3 + x

So no. Of 2 chocolate bars = x + x = 2x

And no. Of packet of chips = ($3+x) + ($3+x) + ($3+x) = 3(3+x) = 9+3x

So now = cost Of chocolate + cost of chips = $19

So = 2x + 9+3x = 9 + 5x

So 9 + 5x = $19

So 5x = $19 - 9 = $10

So 5x =10

x = 10/5

x = 2

So cost of 2 chocolate = 2x = 2($2) = $4

And 3 chip packet = 9+3x = 9+3($2) = 9+6 =$15

So now total = $4 + $15 = $19

Now for John = 2 chocolates and 3 packets of chips = $19

Now for Jane she has 3 chocolates and 3 packets of chips, so she has one more chocolate amd now we know that 1 chocolate = $2

So we will just add one more chocolate

So Jane will pay = $ 19 + $2 = $21

So it will cost Jane = $21:00

ACCESS MORE