seangotloot seangotloot 18-11-2020 Mathematics contestada Mrs. Lewis had $100 to purchase school supplies for her class. She bought 40 glue sticks and 40 boxes of crayons. Each glue stick cost $1.50, and each box of crayons cost $0.89. How much money did Mrs. Lewis have left after these purchases?