emmyay3
contestada

Dan buys a package of 12 cans of lemonade for $3.72. What is the unit price per can?

A
$0.37

B
$0.32

C
$0.31

D
$0.12

Respuesta :

Answer:

$0.31

Step-by-step explanation:

Unit price is measured by dividing the price by the amount of an item, so 3.72/12 = 0.31

Answer: The answer is C

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE