Baker's Best Canned Biscuits contains 5 biscuits and costs $0.69 per can. Butter Bee Canned Biscuits contains 8 biscuits and costs $1.29 per can. Find the unit rate to determine which brand of biscuits is the best buy?

Respuesta :

Answer:

Baker's Best

Step-by-step explanation:

Given data

For Baker's Best  

5 biscuits and costs $0.69 per can

The cost per  biscuits

=0.69/5

=$0.14 per  biscuit

For Butter Bee Canned

8 biscuits and costs $1.29 per can

The cost per  biscuits

=1.29/8

=$0.16 per  biscuit

Hence the best buy is Baker's Best which offers $0.14 per biscuit

ACCESS MORE