contestada

A 1.65 kg mass stretches a vertical spring 0.260 m If the spring is stretched an additional 0.130 m and released, how long does it take to reach the (new) equilibrium position again?

Respuesta :

Answer:

The system will take approximately 0.255 seconds to reach the (new) equilibrium position.

Explanation:

We notice that block-spring system depicts a Simple Harmonic Motion, whose equation of motion is:

[tex]y(t) = A\cdot \cos \left(\sqrt{\frac{k}{m} }\cdot t +\phi\right)[/tex] (1)

Where:

[tex]y(t)[/tex] - Position of the mass as a function of time, measured in meters.

[tex]A[/tex] - Amplitude, measured in meters.

[tex]k[/tex] - Spring constant, measured in newtons per meter.

[tex]m[/tex] - Mass of the block, measured in kilograms.

[tex]t[/tex] - Time, measured in seconds.

[tex]\phi[/tex] - Phase, measured in radians.

The spring is now calculated by Hooke's Law, that is:

[tex]k = \frac{m\cdot g}{\Delta y}[/tex] (2)

Where:

[tex]g[/tex] - Gravitational acceleration, measured in meters per square second.

[tex]\Delta y[/tex] - Deformation of the spring due to gravity, measured in meters.

If we know that [tex]m=1.65\,kg[/tex], [tex]g = 9.807\,\frac{m}{s^{2}}[/tex] and [tex]\Delta y = 0.260\,m[/tex], then the spring constant is:

[tex]k = \frac{(1.65\,kg)\cdot \left(9.807\,\frac{m}{s^{2}} \right)}{0.260\,m}[/tex]

[tex]k = 62.237\,\frac{N}{m}[/tex]

If we know that [tex]A = 0.130\,m[/tex], [tex]k = 62.237\,\frac{N}{m}[/tex], [tex]m=1.65\,kg[/tex], [tex]x(t) = 0\,m[/tex] and [tex]\phi = 0\,rad[/tex], then (1) is reduced into this form:

[tex]0.130\cdot \cos (6.142\cdot t)=0[/tex] (1)

And now we solve for [tex]t[/tex]. Given that cosine is a periodic function, we are only interested in the least value of [tex]t[/tex] such that mass reaches equilibrium position. Then:

[tex]\cos (6.142\cdot t) = 0[/tex]

[tex]6.142\cdot t = \cos^{-1} 0[/tex]

[tex]t = \frac{1}{6.142}\cdot \left(\frac{\pi}{2} \right)\,s[/tex]

[tex]t \approx 0.255\,s[/tex]

The system will take approximately 0.255 seconds to reach the (new) equilibrium position.

The time taken for the spring to reach new equilibrium position is 0.26 s.

The given parameters;

  • mass, m = 1.65 kg
  • extension of the string, x = 0.26 m
  • displacement with time x(t) = 0.13

The general wave equation is given as;

[tex]y(t) = A\ cos(\omega t \ + \phi)[/tex]

The angular frequency is given as follows;

[tex]\omega = \sqrt{\frac{k}{m} } \\\\[/tex]

The spring constant is calculated as;

[tex]F = mg\\\\kx = mg\\\\k = \frac{mg}{x} \\\\k = \frac{1.65 \times 9.8}{0.26} \\\\k = 62.2 \ N/m[/tex]

The angular frequency is calculated as follows;

[tex]\omega = \sqrt{\frac{k}{m} } \\\\\omega = \sqrt{\frac{62.2}{1.65} }\\\\\omega = 6.14 \ rad/s[/tex]

The time taken for the spring to reach new equilibrium position is calculated as follows;

[tex]y(t) = A \ cos(\omega t)\\\\0 = 0.13 \times cos(6.14t)\\\\6.14t = cos^{-1}(0)\\\\6.14t = 1.57 \ rad\\\\t = \frac{1.57 \ rad}{6.14 \ rad/s} \\\\t = 0.26 \ s[/tex]

Thus, the time taken for the spring to reach new equilibrium position is 0.26 s.

Learn more here:https://brainly.com/question/14565505

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico