What is the final concentration of a solution prepared by adding water to 50.0 mL of 1.5 M NaOH to make 1.00 L of solution? a) 0.075 M b) 1.5 m c) 7.5 M d) 30 M e) 0.030 M

Respuesta :

Answer:

The final concentration of the solution is 0.075 M (option a)

Explanation:

Dilution consists of reducing the concentration of solute in solution, simply adding more solvent to the solution. In other words, dilution is the procedure for preparing a less concentrated solution from a more concentrated one, and it simply consists of adding more solvent.

In a dilution it is fulfilled:

Vi * Ci = Vf * Cf

where Vi is the initial volume, Ci is the initial concentration, Vf is the final volume and Cf is the final concentration.

In this case:

  • Vi= 50 mL= 0.05 L(being 1,000 mL= 1 L)
  • Ci= 1.5 M
  • Vf= 1 L
  • Cf= ?

Replacing:

0.05 L* 1.5 M= 1 L* Cf

Solving:

[tex]Cf=\frac{0.05 L*1.5 M}{1 L}[/tex]

Cf= 0.075 M

The final concentration of the solution is 0.075 M (option a)

ACCESS MORE
EDU ACCESS