A drag racer is speeding down the track at 150 m/s. At the finish line it deploys its parachute and applies the brakes to slow down to 10 m/s in 5 seconds. What is the acceleration of the drag racer?

Respuesta :

Lanuel

Answer:

Acceleration, a = 28m/s²

Explanation:

Given the following data;

Initial velocity, u= 150m/s

Final velocity, v = 10m/s

Time, t = 5secs

To find the acceleration;

Acceleration, a = (v-u)/t

Substituting into the equation, we have;

Acceleration, a = (150-10)/5

Acceleration, a = 140/5

Acceleration, a = 28m/s²

Therefore, the acceleration of the drag racer is 28m/s².

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico