Wrapping paper is on sale at 3 rolls for 4.25. How many rolls can Danika buy with $20? (i've been searching all around the internet for the answer but i can't seem to find one similar to the answer my teacher gave me)

Respuesta :

14 i’m pretty sure or 14.1

Answer:

Can buy 14 rolls

Step-by-step explanation:

Cost per roll:

  4.25 / 3 = 1.42 each roll

How many can buy for $20:

  1.42x = 20

  x = 14 rolls