Respuesta :

Answer:

This is a ratio problem.

To start, we can express "4 pencils cost $5" as a ratio:

=> 4 pencils : $5

Since we want to find out how many dollars 12 pencils cost, we see that we are multiplying the "pencils" section by 3, so we have to do the same to the dollar side.

=> 4 pencils * 3 : $5 * 3

=> 12 pencils : $15

Our answer is $15.

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE