Answer:
D. $4
Explanation:
Note: The full question is attached as picture below
Particulars Amount
Direct Labor cost $18.00
(1.5*12)
Variable Manufacturing overhead $12.00
(1.5 * 8)
Standard variable cost excl direct $30.00
material cost ($18 +$12)
Standard variable cost including $78.00
direct material cost
Direct material cost = $78 - $30 = $48.00
Standard price per foot = $48/12 = $4