Quick help...........
![Quick help class=](https://us-static.z-dn.net/files/daa/cedab7d11ebf6a1c729f1f198557c8c1.png)
Answer:
The fries cost 2 dollars and the onion rings cost 3
Step-by-step explanation:
For the first question, we know that together, they equal 5 dollars. I assume that these will be divided to be one of the dishes costing 3 and the other costing two. I then plug these in with the numbers of the dishes ordered and see what fits with the final cost.
Answer:
fries are $2 onion rings $3
Step-by-step explanation:
say fries are y and onion rings are X we get two simultaneous equations
y+x= 5 and 3y+2x=12
equal either X or y, I will do x
2y+2x=10 and 3y+2x=12
take the first equation fromm the second
y=2
them sub y into one of the original equations to solve X,
y+x=5
2+X=5
x=3